Ćwiczenie jak rozpoznać co dzieje się, kiedy się obawiam.

Jak odróżniać lęk od strachu

*uczucie lęku i strachu to odmienne stany emocjonalne. Strach pojawia się w obliczu realnego zagrożenia, natomiast lęk ma charakter irracjonalny, wynika bowiem z wyobrażonego niebezpieczeństwa albo przewidywanego zagrożenia.

  1. Przywołaj to, co jest często tematem Twoich obaw.

  2. Spróbuj na chłodno przeanalizować tę sytuację i odpowiedzieć na pytanie: z jakim prawdopodobieństwem to czego się boisz, może wydarzyć się tu i teraz? Jak to czego się boisz, ma się do rzeczywistości dzisiaj? lub w niedalekiej przyszłości?

  3. Jeśli dojdziesz do wniosku, że ta strasząca Cię wizja nie ma wiele wspólnego z obecną sytuacją (pomimo realnych uczuć, emocji itd) albo dotyczy hipotetycznych zdarzeń w przyszłości to znaczy, że prawdopodobnie czujesz lęk.
    Potraktuj go z szacunkiem i ciekawością. Jak przewodnika po Twoim wnętrzu. Jeśli jesteś w stanie tak o nim pomyśleć, to zapraszam do dalszej pracy.

  4. Spróbuj jeszcze raz przywołać niepokojącą Cię sytuację. Odtwórz/Zobacz dokładnie co to jest. Zaobserwuj jakie pojawiają w związku z tą sytuacją uczucia, myśli, obrazy.

  5. Jak reaguje Twoje ciało? Czy odczuwasz gdzieś np. napięcie, mrowienie, ból itd. Zatrzymaj się nad tym na chwilę, daj temu przestrzeń.

  6. Teraz zostaw te odczucia, wyjdź z nich. Chciałabym, abyś spojrzała/ł na tę sytuację jak na scenę w teatrze:
    • Zobacz, jak ona wygląda? Kto na niej jest?
    • Kto się lęka? Spróbuj tę postać sobie wyobrazić, potraktować jak oddzielną osobę. Kim jest i jakie ma cechy? Wyobraź sobie jak wygląda, porusza się, jest ubrana itd. A jaką ma naturę, osobowość, temperament itd? Co często przeżywa, odczuwa
    • Pofantazjuj co tej osobie zagraża? Co ją niepokoi? Czy coś przytrafiło się jej wcześniej i to teraz powraca? A może nie wiadomo skąd coś na nią czyha? Co to za siły zagrażają? Co to za przerażający świat?
    • Jeśli coś jeszcze pojawia się na tej scenie, to dokładnie to zobacz, opisz co to jest.
  1. Odpowiedz na pytanie: co ta wyobrażona scena ma z Tobą wspólnego?  Czy masz z nią jakiś wspólny element? Z Twoim doświadczeniem? Z Twoimi przekonaniami? Czy może jakaś Twoja historia za nią stoi?

  2. Zapisz wszystkie wnioski, myśli, spostrzeżenia jakie Ci się pojawiają.

  3. Odłóż tę sytuację, wyjdź z niej. Przeczytaj  wnioski z ćwiczenia. Jakie emocje, uczucia, wrażenia pojawiają się, gdy to czytasz?  Jaką możesz dać sobie radę, wskazówkę, pomysł?  

1 myśl w temacie “Ćwiczenie jak rozpoznać co dzieje się, kiedy się obawiam.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *